Światowy Dzień Backupu – wszystko co powinieneś wiedzieć o kopii zapasowej

31.03.2022 Angelika Siczek
swiatowy-dzien-backupu

Ostatni dzień marca został zarezerwowany na dzień backupu. Czy rzeczywiście legendarny backup jest tak istotny, by przeznaczyć dla niego konkretny dzień w roku kalendarzowym? Możliwe, że nawet 25% właścicieli urządzeń elektronicznych nie tworzy regularnie kopii zapasowej danych, które posiada na takim urządzeniu. Co więcej, nawet jeśli już się decydujemy na krok prowadzący do stworzenia backupu to bardzo często wynika to z nagłej potrzeby skonfigurowania nowego sprzętu lub zabezpieczenia urządzeń, z których już korzystamy. Warto wyrobić w sobie nawyk wykonywania backupu, mając na uwadze to, że jest to rozsądna forma cyber-profilaktyki.

Światowy Dzień Backupu ma już ponad 10 lat

W 2011 r. po raz pierwszy obchodzono Światowy Dzień Backupu. Będzie to już więc 11. raz, kiedy to celebruje się istotę tworzenia kopii zapasowej. Dlaczego backup jest tak ważny? Przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa. Backup pozwoli ci uniknąć stracenia ważnych dokumentów czy też bezcennych zdjęć, które możesz utracić w wyniku awarii komputera czy też infekcji systemu, a nawet poprzez przypadkowe skasowanie plików. Niech do twojej wyobraźni przemówi fakt, że każdego roku nawet ponad 50 tys. komputerów może ulec awarii. Pamiętaj też o tym, że takie awarie są potencjalnie nieodwracalnym powodem utracenia wrażliwych danych. Tworzenie kopii zapasowych nie powinno też pomijać się w kontekście smartfonów. Jak podaje strona World Backup Day aż 113 tego rodzaju urządzeń jest kradzionych lub gubionych w każdej kolejnej minucie. Liczby robią wrażenie i powinny uzmysłowić nam, że dane, które przechowujemy na komputerze czy w smartfonie są narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Nie bez znaczenia pozostaje więc regularne robienie kopii zapasowej.

W jaki sposób najczęściej zabezpieczamy nasze dane?

Istotne dla nas dane, jeśli już chcemy zabezpieczyć, najczęściej po prostu kopiujemy na dysk zewnętrzny w postaci np. pendriv`a. Wg badań przeprowadzonych przez SW Research aż 43% osób zabezpieczających swoje dane korzysta z tej metody. Zewnętrzny dysk twardy jest również częstym wyborem i korzysta z niego 36% osób. Dość często korzysta się także z darmowych chmur, takich jak Microsoft OneDrive, Google Drive czy iCloud. Płatne chmury cieszą się już znacznie mniejszą popularnością.

Korzysta się także z innych możliwości, takich jak kopiowanie danych na drugi dysk znajdujący się w tym samym komputerze. Nadal częstym wyborem są także nośniki optyczne, takie jak płyty CD, Blueray czy DVD. Stosunkowo rzadko przesyła się dane do prywatnych serwerów plików.

Jakimi zasadami warto kierować się tworząc kopię zapasową?

Jedną z niekoniecznie przestrzeganych zasad jest ta odnosząca się do ilości wykonywanych kopii. Zaleca się, by były to co najmniej trzy kopie, które będą znajdować się na dwóch różnych urządzeniach, nośnikach. Warto też mieć na uwadze to, by jedna z tych kopii znajdowała się na nośniku pozostającym offline. Wynika to z tego, że istnieje pewne ryzyko, że w wyniku wykorzystania oprogramowania ransomware dostęp do naszego systemu zostanie zablokowany lub nie będziemy mogli odczytać danych, a następnie oprogramowanie będzie żądać od nas okupu.

Czy rozróżnia się rodzaje backupu?

Pojęcie kopii zapasowej jest stosunkowo szerokie. Tym bardziej w obecnych realiach, w których dostęp mamy do wielu rodzajów nośników zarówno offline, jak i online, które umożliwiają nam przechowywanie danych. Backup można podzielić więc na trzy rodzaje:

 • backup pełny – ten rodzaj kopii zapasowej to pełna zapasowa kopia posiadanych danych. Jeśli pojawi się błąd lub awaria systemu, dzięki tak stworzonemu backupowi możemy odtworzyć stan systemu sprzed pojawienia się niepożądanych zdarzeń. Warto pamiętać jednak, że ten rodzaj kopii wymaga najczęściej dużej powierzchni dyskowej,
 • backup przyrostowy – z jednej strony jest to kopia zapasowa, którą stworzymy najszybciej oraz zajmie najmniej miejsca, ale pamiętajmy, że jest to także kopia zapasowa najmniej kompletna. Podczas tworzenia tego backupu kopiowane są wyłącznie pliki modyfikowane od momentu, w którym wykonaliśmy ostatnią przyrostową kopię zapasową. Co oznacza, że jeśli będziemy chcieli odzyskać system, który uległ awarii, potrzebne będą nam nawet kilkadziesiąt kopii zapasowych,
 • backup kumulacyjny – podczas tworzenia tej kopii zapasowej kopiowane są wyłącznie te dane, które były modyfikowane lub dodane od ostatniego kompletnego backupu. W przypadku potrzeby odtworzenia systemu, będziemy więc potrzebować pełnej kopii zapasowej oraz aktualnego backupu kumulacyjnego.

Pamiętajmy jednak o jednej rzeczy. Każdy rodzaj kopii zapasowej wymaga utworzenia w pierwszej kolejności pełnego backupu. Dopiero kolejne kopie mogą być innego rodzaju, w zależności od potrzeb.

Wracając więc do daty, która wyznacza Światowy Dzień Backupu pamiętajmy o tym, że nasze pliki nie są “nieśmiertelne” i jeśli ich odpowiednio nie zabezpieczymy mogą zostać bezpowrotnie utracone. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularne kopii zapasowych. Żal po utracie bezcennego zdjęcia, filmu, ale także innych cennych lub wrażliwych danych firmowych może być wyjątkowo bolesny.

 

 

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: