Symfony – co wyróżnia ten framework?

14.06.2022 Angelika Siczek
symfony_co_wyroznia_ten_framework.

Rozpoczynając projekt, trzeba podjąć decyzję, w jakiej technologii i z jakim oprogramowaniem zostanie on stworzony. Przykładem mogą być firmy web development: decydują się one najczęściej na frameworki oparte na PHP. Jednym z najbardziej popularnych z nich jest Symfony. Czemu zawdzięcza on swoją popularność?

Czym jest Symfony?

Symfony powstało w 2011 roku na licencji Open Source. Oparty jest na MVC, co jest niezwykle cenione w tym rozwiązaniu. Współpracuje także z długą listą baz danych jak: Drizzle, MySQL, SQLServer, SQLite, Oracle oraz wieloma innymi. W aspekcie wyróżników na rynku Symfony powstał z myślą o dużych projektach, które są wciąż rozwijane. Przykładem projektów, które wykorzystują ten framework, są: Magento, PrestaShop czy Drupal. Oprogramowanie działa na zasadzie modułów. Wiele niezależnych od siebie paczek plików zawiera pewne funkcjonalności, co pozwala uniezależnić pisany kod od systemu. Ułatwia też wykorzystanie raz napisanych fragmentów w nowych projektach.

Najważniejsze zalety Symfony

Można wymienić kilka szczególnych cech, które charakteryzują ten framework i wyróżniają go na tle innych. Wśród tych zalet wymienić można:

 • Szybkość działania. Symfony jest mocno zoptymalizowany pod kątem szybkości działania. W dużych projektach ma to szczególne znaczenie ze względu na duże ilości przetwarzanych informacji. Wielu developerów wybiera ten framework głównie ze względu na jego szybkość.
 • Elastyczność. Już na etapie rozpoczęcia przed programistą stoi wybór. Może wybrać rozbudowaną w dużą ilość funkcji Full Stack Symfony, stworzyć własną wersję metodą brick by brick (cegła za cegłą) lub wybrać kluczowe funkcjonalności w postaci microframeworku. Jednak Symfony na każdym etapie jest niezwykle elastyczny i z łatwością go dopasujesz do swoich potrzeb.
 • Nowe funkcje. Na każdym etapie łatwo można dodawać nowe funkcjonalności w postaci pluginów. Dzięki temu nie trzeba na starcie planować wszystkich aspektów projektów. W razie potrzeby zawsze można doinstalować dodatkowe paczki plików.
 • Symfony charakteryzuje się profesjonalnym podejściem do tworzenia kodu. Programista znajdzie w nim wszystkie potrzebne narzędzia i będzie mógł po prostu tworzyć kolejne linie kodu. Framework stawia na stosowanie dobrych praktyk w czasie pracy, co ułatwia późniejszą optymalizację tworzonych aplikacji.
 • Testowanie kodu. Napisany kod często posiada bugi. W celu ich eliminacji konieczne jest testowanie napisanej aplikacji. Symfony posiada rozbudowane narzędzia wspomagające testowanie całego kodu, co ułatwia stworzyć wolny od błędów kod.
 • Zaletą projektów Open Source jest wsparcie społeczności związanej z danym rozwiązaniem. Podobnie jest z popularnymi frameworkami PHP. Symfony także doczekało się społeczności wspierającej prace i chętnie udostępniającej najlepsze rozwiązania.
 • Ciągły rozwój. Dostęp do dokumentacji oraz regularne aktualizacje dobrze rokują na przyszłość i pozwalają na stosowanie zawsze najnowszych rozwiązań.
 • Nowoczesność. Dzięki wspomnianym wyżej cechom Symfony jest rozwiązaniem nowoczesnym, które sprosta aktualnym wymaganiem programistom oraz klientom stworzonych w tym frameworku aplikacji.

 

Czy to są wszystkie zalety? Z pewnością znaleźć jeszcze można wiele mocnych stron Symfony. Jednak wymienione powyżej jasno wskazują, że jest to framework stworzony dla programistów i ułatwiający im pracę.

Architektura warstwowa MVC w Symfony

Jedną z największych zalet frameworku Symfony jest jego architektura warstwowa. Określenie MVC oznacza trzy niezależne warstwy:

 • Model, czyli opis struktury danych oraz wszystkich relacji, zachodzącymi pomiędzy poszczególnymi elementami.
 • View. Pod tym hasłem kryje się interfejs użytkownika.
 • Controller. Warstwa pośrednia, łącząca dwie pozostałe i pozwalająca wprowadzać zmiany.

 

Od pierwszych liter nazw warstw pochodzi nazwa architektury MVC. Dlaczego jest ona tak ważna? Stanowi ona ogromne ułatwienie zarządzaniem całą aplikacją. Dzieli kod na wiele logicznych, oddzielonych części i pozwala wprowadzić lokalne modyfikacje, niewpływające na pozostałą część aplikacji.

Czy Symfony to najlepszy framework dla każdej firmy?

Symfony to jedna z propozycji. Jej popularność jasno wskazuje, że ten wybór jest często spotykany wśród różnych projektów. Dzieje się tak z powodu wielu zalet, które wyróżniają ten framework na tle innych.

Duża elastyczność Symfony umożliwia zarówno tworzenie skomplikowanych i dużych projektów, jak i prace nad niewielkimi zadaniami. Programista sam wybiera, jak dużo dodatkowych modułów będzie potrzebował w czasie pracy.

Dzięki architekturze MVC wprowadzanie zmian jest bardzo proste. Za każdym razem zmiany dotyczą tylko niewielkiego wycinku projektu, nad którym trwa praca. Natomiast pozostałe części kodu pozostają bez zmian.

W końcu Symfony umożliwia także testowanie kodu i usuwanie wszelkich błędów. Profesjonalne podejście do pracy programisty i nacisk na dobre praktyki ułatwia późniejszą pracę z aplikacjami.


Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: