Wdrożenia omnichannel – jak działa omnichannel dla e-Commerce?

02.07.2019 Angelika Siczek

Omnichannel w e-commerce to już branżowy standard. Jeśli chcesz prowadzić sklep, który będzie nowoczesny i zaoferuje klientowi obsługę, której oczekuje, sprzedaż i promocja wielokanałowa jest obligatoryjna.

Omnichannel – zasady obowiązkowe

Omnichannel polega na utrzymywaniu wielu kanałów sprzedaży. Ogólną zasadą jest chęć usatysfakcjonowania każdego rodzaju klienta, czyli klienta korzystającego z różnych urządzeń. Ponadto, ważne jest, aby Twój sklep identyfikował się wizualnie w każdym z tych zakresów. Głównym wskaźnikiem solidnej marki jest jej szybka identyfikacja i konsekwentna promocja we wszystkich kanałach. Nie ważne więc, w którym kanale klient postanowi dokonać zakupów – wszędzie przywitać go musi ta sama szata graficzna, logo, barwy, a nawet układ sklepu. Daje to poczucie bezpieczeństwa kupującemu oraz przeświadczenie o profesjonalizmie sprzedawcy.

 
Spójność to kolejny element, który jest bardzo ważny dla przedsiębiorcy. Przedsiębiorca zyskuje najwięcej dbając, aby grono klientów powiększało się. Przez omnichannel preferencje każdego zostaną usatysfakcjonowane. Niezależnie czy preferuje on zakupy w sklepie offline czy online, przez smartfon czy na komputerze – spójność Twojego sklepu oraz jego obecność na wszystkich tych platformach jest bardzo ważna.

Blog jako kanał promocji

Jeśli posiadasz stronę e-commerce, nie zapomnij o prowadzeniu bloga. To doskonały sposób na lepsze pozycjonowanie Twojego sklepu oraz zatrzymanie klienta w jego progach. Tworzenie użytecznych wpisów poprawia wizerunek firmy w oczach klienta, której zależy nie tylko na zwiększeniu sprzedaży, ale również na autentycznej pomocy klientowi w zakresie branżowej sprzedawanych produktów. Pomijanie prowadzenia bloga to najpopularniejszy błąd w zakresie komunikacji z klientem.

Drugą korzyścią prowadzenia bloga branżowego jest silny wpływ na pozycjonowanie witryny sklepu. Poprzez tworzenie użytecznych materiałów i korzystanie z popularnych fraz i słów kluczowych, zwiększasz swoją szansę na to, że potencjalny klient, prowadzący rozeznanie w Twojej dziedzinie sprzedaży, trafi na Twoją stronę i już na niej zostanie. Nie tylko oferujesz mu użyteczne informacje, ale również odpowiednie dla niego produkty.

W razie prowadzenia rozeznania przy pomocy smartfona, odwiedzający otrzyma propozycje skorzystania z aplikacji, co rozwiązuje dla niego problem poszukiwania dostępu do zakupu. Tworzysz wtedy wygodną formę zakupów nie tylko dla klientów korzystających z komputerów, ale również tych ceniących sobie robienie zakupów poza tym domem, w każdym miejscu i o każdej porze.

Systemy ERP a omnichannel

Dużą zaletą omnichannel jest możliwość wdrożenia go na jednym systemie. Oznacza to, że mimo sprzedaży z kilku osobnych kanałów, możesz korzystać z jednego systemu, który obsługuje magazynowanie, ceny, promocje, sprzedaż i rozliczenia oraz zarządzanie informacją produktową. Zamiast wprowadzać kilka zmian równolegle, w każdym z kanałów, dokonujesz pojedynczej aktualizacji. W ten sposób umożliwiasz klientom o różnych preferencjach korzystanie z Twojego sklepu, ale jednocześnie nie mnożysz sobie ilości pracy przy utrzymaniu infrastruktury.

Urządzenia mobilne w e-commerce

Kolejną zaletą omnichannel jest z pewnością ukłon w kierunku użytkowników mobilnych. Coraz więcej widzi się sprzedaży mobilnej oraz inicjatyw w tworzeniu aplikacji mobilnych dla sklepów internetowych. Systemy takie jak Progressive Web Apps, w których strony internetowe upodabnia się do aplikacji, są coraz popularniejsze. Zwiększanie współczynnika konwersji w aplikacjach mobilnych jest już szeroko opisane w teorii i powinno być równie wysokim priorytetem jak w przypadku stron internetowych. Powstanie aplikacji dla twojego sklepu e-commerce będzie naturalnym rozszerzeniem działalności. W erze smartfonów równie mocnych sprzętowo, jak niektóre komputery osobiste, to tylko naturalna kolej rzeczy, a Twoja marka zyskuje renomę dołączenia do grona posiadaczy aplikacji mobilnej. Firma rozwijająca się to firma nowoczesna, a tylko taka przykuje uwagę równie nowoczesnego klienta.

Promocja

Główną zaletą wdrożenia omnichannel jest przeniesienie informacji o kliencie do nowego kanału w sieci. Możliwość dotarcia do niego poprzez nową formę promocji i komunikacji, jak newsletter, formularz kontaktowy czy media społecznościowe to możliwość przekazania informacji o zmianach w sklepie, promocjach i nowych produktach. Łączy to mniejszy koszt z większym zasięgiem informacyjnym.

Dostępność informacji produktowej w internecie dla klienta stojącego w sklepie stacjonarnym to dla niego duża wygoda. Kwintesencją funkcjonalności działania omnichannel będzie możliwość skanowania kodu QR, zawierającego informacje dotyczące produktu poszukiwanego przez klienta, kierującego do witryny z produktami podobnymi, niedostępnymi na miejscu. W ten sposób, zamiast szukać w innym sklepie, klient dokona zakupu przez internet u Ciebie, a nie u konkurencji. Wszystko zależy od łatwości dotarcia do odpowiedniego produktu, a posiadając wiele kanałów sprzedaży, pozostawiasz klientowi szeroki zakres wyboru.

Odpowiednio wdrożony omnichannel przyniesie wiele korzyści nie tylko przedsiębiorcy, ale również klientom. Jest to zarówno zwiększona skuteczność działań marketingowych, jak i zmniejszenie kosztów promocji na dłuższą metę. Jeśli wdrożeniem wielokanałowego systemu zajmą się profesjonaliści, to również utrzymywanie infrastruktury nie powinno przysporzyć problemów ani zwiększyć ilości wymaganej pracy.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: