Wybór idealnego systemu ERP dla Twojego biznesu

21.10.2022 Angelika Siczek
dłonie człowieka na klawiaturze

ERP to skrót systemu informatycznego, który oznacza Enterprise Resources Planning, czyli planowanie zasobów przedsiębiorstwa. ERP oznacza klasę systemów informatycznych, a dopiero na poziomie danego przedsiębiorstwa może przybrać postać konkretnego rozwiązania.

Historia systemów klasy ERP sięga początku lat 90. XX stulecia, kiedy to wyewoluowały one z systemów informatycznych klasy MRP II (Manufacturing Resource Planning, czyli planowanie zasobów wytwórczych przedsiębiorstwa).

W praktyce system ERP wykorzystuje się do zarządzania całą organizacją, uwzględniając moduły zarządzania informacją w różnych obszarach organizacyjnych. Wśród wiodących modułów ERP znajdują się, takie jak: sprzedaż, magazynowanie, planowanie produkcji, zarządzanie relacjami z klientami, zaopatrzenie, śledzenie realizacji dostaw, finanse oraz księgowość, logistyka, zarządzanie zapasami, kadry i płace i inne. W odpowiedzi na pytanie, do czego służy system ERP, należy mieć zatem na uwadze zróżnicowane funkcje wsparcia rozwoju biznesu.

ERP dostosowany do potrzeb małego, średniego i dużego biznesu

Wybór idealnego systemu ERP dla danego biznesu jest podyktowany pewnymi uwarunkowaniami. Przede wszystkim należy mieć na uwadze rozwiązania dedykowane osobno dla małego i dużego biznesu.

Małe i średnie przedsiębiorstwa zarządzają po prostu mniejszą ilością rozmaitych zasobów, co wpływa na specyfikę wykorzystania informacji w procesie wsparcia kierownictwa w podejmowaniu decyzji. Mniej złożona będzie wówczas architektura systemu ERP, choć przy możliwości poszerzenia jego funkcjonalności (co istotne, bez potrzeby wymiany całego systemu).

W małym i średnim biznesie typowe moduły ERP to procesy (jako najbardziej pojemny), finanse i księgowość, projekty oraz kadry i płace (HR). W dużych przedsiębiorstwach z kolei wykorzystuje się więcej modułów na potrzeby pracy systemu ERP. W każdym z nich wyróżnia się przynajmniej kilka rozwiązań szczegółowych. Dla przykładu, w module zarządzania finansami funkcjonuje kontrola budżetowa, Księga Główna, zarządzanie wierzytelnościami, zaś w module zarządzanie łańcuchem dostaw umowy handlowe, zarządzanie zapasami, zarządzanie magazynami, planowanie dystrybucji, zarządzanie jakością, itp.

W projektowaniu innowacji technologicznych w przedsiębiorstwie należy pamiętać o tym, że im bardziej złożona architektura ERP, tym dłuższy czas wdrożenia systemu w przedsiębiorstwie.

Gwarancje funkcjonalności ERP dopasowane do Twojego biznesu

W wyborze optymalnego systemu ERP pod kątem specyfiki danego biznesu należy porównać, jakie gwarancje dają poszczególni dostawcy oprogramowania. Wśród oczekiwanych gwarancji powinny się znaleźć, takie jak:

 • różnorodność konfiguracji interfejsu zależnie od uprawnień oraz potrzeb przypisanych poszczególnym pracownikom;

 • możliwość dostępu z pozycji on-line;

 • dostosowanie do potrzeb informacyjnych przedsiębiorstwa;

 • zestawienie w jednym miejscu informacji z różnych obszarów funkcjonalnych (modułów);

 • przejrzysta prezentacja informacji i przyjazny interfejs użytkownika;

 • raportowanie informacji;

 • możliwość podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym;

 • umożliwienie komunikacji pomiędzy użytkownikami z wykorzystaniem takich elementów, jak sharepoint oraz workflow.

 

Wielu dostawców oprogramowania systemów ERP uwzględnia specyfikę zarządzania informacjami i planowania zasobów przedsiębiorstwa w różnych branżach gospodarki. W części systemów ERP opracowano na tej podstawie własne dedykowane moduły, dostosowane do specyfiki prowadzenia biznesu na przykład w branży meblarskiej, energetycznej, spożywczej, w sektorze zdrowia, itp. Pytanie o takie moduły powinno być zadawane już na etapie porównywania ofert rynkowych, jeśli chodzi o system ERP idealny dla Twojego biznesu.

Najpopularniejsze systemy ERP, czyli gdzie szukać gotowych rozwiązań?

Przedsiębiorcy mają do dyspozycji liczne przykłady ERP na polskim rynku. Najpopularniejsze systemy ERP to:

 • Microsoft Dynamics 365 for Operations;
 • Impuls EVO;
 • TETA ERP;
 • MAAT;
 • Simple.ERP;
 • Sage ERP X3;
 • RamBase;
 • Icon24;
 • ProALPHA;
 • Infor M3;
 • Vendo ERP.

 

Dostawcy oprogramowania oferują konkurencyjne cenowo rozwiązania, co daje elastyczność w wyborze systemu najlepiej dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych Twojego biznesu. Oprócz kryterium ceny, wybór idealnego systemu ERP powinien opierać się na ukształtowaniu preferowanej platformy bazodanowej (na przykład Oracle, MS SQL, PostgreSQL, Microsoft SQL, Firebird, SQL Anywhere i inne).

Wybór idealnego systemu ERP wymaga uzgodnienia z dostawcą oprogramowania interfejsu preferowanego przez użytkownika oraz zdecydowania się na rozwiązanie w formie stacjonarnej bądź w chmurzeSystem ERP można dopasować również pod kątem szczegółowych potrzeb identyfikowanych na poziomie systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Systemy ERP w logistyce stanowią coraz powszechniejsze rozwiązania wspierające rozwój biznesu na konkurencyjnych rynkach w XXI wieku.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: