5 najlepszych rozwiązań PIM dla sklepu Magento

25.02.2020 Angelika Siczek
widok dłoni piszących na klawiaturze

Do rozwoju działalności e-commerce potrzebne są odpowiednie narzędzia. Przy dużej liczbie sprzedawanych produktów jednym z niezbędnych jest system PIM do zarządzania informacjami o produkcie. Dzięki niemu jest się w stanie zoptymalizować pracę i funkcjonowanie całego sklepu internetowego.

Według raportu Infomratica aż 65% firm zaczęło wykorzystywać PIM w swoim serwisie sprzedażowym. Tego typu rozwiązania usuwają błędy związane z informacjami o produktach i minimalizują koszty ponoszone na drukowanie papierowych katalogów. Jednak to tylko niektóre z licznych zalet i powodów, dla których właściciele sklepów online używają PIM.

Na czym polega zarządzanie informacjami o produkcie i jakie są wszystkie zalety PIM ujawniające się w sprzedaży wielokanałowej? Jakie oprogramowanie wybrać do platformy Magento 2? Podpowiadamy.

Co to jest system PIM?

PIM to, jak już wcześniej wspomnieliśmy, oprogramowanie do zarządzania informacją produktową. Zapewnia ono jedno miejsce do gromadzenia, obsługi, konserwacji, aktualizacji i organizowania informacji dotyczących produktów. Umożliwia tworzenie katalogów wielu produktowych i dystrybucję danych do różnych kanałów sprzedaży – nie tylko online.

Dzięki PIM e-commerce możesz wzbogacać informacje i opisy dostępnych w Twoim sklepie artykułów. Nie musisz więc korzystać z żadnych dodatkowych narzędzi. Oprogramowanie PIM zazwyczaj łatwo łączy się z platformą e-commerce, ponieważ jest proste w integracji.

Co powinien oferować system do zarządzania informacjami produktowymi? Przede wszystkim być w stanie importować dane z systemów ERP (Enterprise Resource Planning), systemów DAM (Digital Asset Management), folderów Box, arkuszy kalkulacyjnych, akceptować pliki płaskie (Excel) przez FTP (File Transfer Protocol), a także umożliwiać dostęp z różnych lokalizacji wraz z bezpośrednią integracją za pomocą otwartego API (application promramming interface – interfejs programowania aplikacji).

Dzięki oprogramowaniu PIM dla e-commerce możesz obsługiwać różnego rodzaju informacje:

 • techniczne – specyfikacje produktu, np. kolor, rozmiar, waga, materiał,
 • emocjonalne – żywe opisy produktów, historie, zdjęcia, które wywołają emocje w odbiorcy i pomogą nawiązać z nim więź,
 • użytkowe – opisy produktów z miejscem i sposobem użycia, np. przykładowe sugestie użytkowania.

Należy pamiętać, że oprogramowanie PIM uwzględnia jedynie opisy i specyfikacje produktów. Nie pobiera informacji o transakcjach, poziomach zapasów, czy kosztach.

zarządzanie informacją produktową w sklepie online

Kiedy warto zainwestować w system PIM?

Każda firma, niezależnie od swojej branży czy wielkości, może korzystać z oprogramowania do zarządzania informacjami o produkcie. Są jednak sytuacje, w których system PIM jest wręcz obowiązkowym narzędziem marketingowym. Dzieje się tak, jeśli Twoja firma:

 • Ma złożony zbiór różnorodnych produktów. Gdy asortyment jest duży i posiada wiele atrybutów (parametrów). Potrzebujesz wtedy ogromnej siły roboczej, aby zorganizować wszystko i zapewnić rzetelne informacje o każdym rodzaju produktów.
 • Posiadasz wiele kanałów sprzedaży (omnichannel) i chcesz wybrać odpowiednie produkt w zależności od miejsca ich dystrybucji.
 • Zależy Ci na szybkim wprowadzeniu nowych produktów na rynek.
 • Prowadzisz handel międzynarodowych i musisz przetwarzać różnorodne produkty w wielu językach i na odmiennych rynkach zbytu.
 • Chcesz zapewnić swoim klientom najwyższej jakości informacje o produkcie, które będą spójne niezależnie od kanału sprzedaży.
 • Musisz systematycznie aktualizować informacje o produkcie i zbierać dane od wielu różnych dostawców.
 • Kilka razy w roku rozszerzasz i wysyłasz nowe oferty produktów do swoich kontrahentów.
 • Zależy Ci na zminimalizowaniu zwrotów i reklamacji od klientów.
 • Chcesz usprawnić procesy zgodności i przestrzegać określonych przepisów w każdym kraju, w którym prowadzisz sprzedaż.
 • Zależy Ci na śledzeniu postępów sprzedaży i tworzeniu niestandardowych plików danych produktowych.

Jeśli powyższe punkty dotyczą Twojej działalności, postaw na rozwiązanie PIM! Dzięki niemu szybko i płynnie stworzysz angażujące doświadczenia produktowe dla swoich klientów oraz uprościsz zarządzanie nawet obszernym katalogiem produktów.

Jak PIM może pomóc firmie e-commerce?

Oprogramowanie do zarządzania informacjami o produkcie przynosi często korzystne zmiany w strategiach marketingowych. Dlatego też warto rozważyć jego wprowadzenie. W jaki sposób PIM przyczynia się do marketingowego sukcesu?

Pozwala Ci tworzyć treści zoptymalizowane pod wszystkie kanały sprzedaży. 

Co jest najważniejsze w handlu online? By być wszędzie tam, gdzie nasi potencjalni odbiorcy. To dążenie większości firm trudniących się sprzedażą w internecie. Ważne więc, aby mieć możliwość otwierania nowych kanałów dystrybucji, a co za tym idzie – tworzenia bogatej, spójnej treści odpowiednio dostosowanej do wszystkich kanałów sprzedaży.

Niestety każdy kanał ma różne wymagania co do informacji o produkcie, aby osiągnąć optymalne wyniki sprzedaży. Tworząc unikalne, aktualne i wiarygodne źródło informacji o produkcie, oprogramowanie PIM zapewnia zespołowi marketingowemu narzędzia do płynnej dystrybucji zoptymalizowanych opisów produktów niezależnie od kanałów dystrybucji.

Oferuje wysokiej jakości wzbogaconą zawartość produktu.

Zapewnienie kompleksowych i wyczerpujących danych o produktach powoduje zadowolenie klientów. Jednak tworzenie osobnych opisów na poszczególne kanały, zróżnicowane np. ze względu na kraj, jest czasochłonnym i żmudnym zajęciem. Na szczęście PIM gwarantuje Ci dopasowanie do kontekstu i do danego kanału, dzięki czemu uzyskujesz wyższy współczynnik konwersji.

Ogranicza zwroty produktów, eliminując ręczne błędy występujące w danych.

PIM gwarantuje Ci bezpieczeństwo. Dzięki niemu wiesz, że wszystkie dane o Twoich produktach są dokładne, aktualne i dostosowane do źródeł sprzedaży. Co więcej, zyskujesz pewność, że Twoi klienci naprawdę rozumieją Twój produkt i wiedzą, z czym mają do czynienia przed jego zakupem. W ten sposób PIM pomaga Ci zmniejszyć ilość zwrotów i związane z tym koszty. Usuwa ręczne błędy danych, unikając niekompletnych i niepoprawnych informacji o asortymencie.

Zwiększa wydajność i efektywność pracy. 

Rozwiązanie PIM automatyzuje do 80% ręcznych, żmudnych i powtarzalnych zadań. Dzięki temu Ty i Twoi pracownicy możecie skoncentrować się na tworzeniu sugestywnych opisów produktów.

Dla przykładu – PIM zmniejsza czasochłonną i nieefektywną konieczność danych w różnych kanałach dystrybucji lub przekazywania informacji o produkcie z jednego działu do drugiego. Dzięki przepływom pracy automatyzuje więc szereg procesów, wymagających dużych zasobów. Zwiększa to produktywność firmy i umożliwia sprzedawcom dodawanie brakujących informacji o produktach oraz współpracę między działami i oddziałami firmy w różnych lokalizacjach.

Pomaga nowym urządzeniom w uporządkowaniu i scentralizowaniu informacji o produkcie.

Istnieje wiele trendów e-commerce kształtujących obecnie internetowy rynek detaliczny. Wśród nich można wyróżnić asystentów głosowych, chatboty, progresywne aplikacje internetowe (PWA), rozszerzoną rzeczywistość (AR) i sztuczną inteligencję (AI). Cechą wspólną wszystkich trendów technologicznych jest rosnące zapotrzebowanie na uporządkowane dane. Z PIM scentralizujesz i zorganizujesz informacje o produkcie. W ten sposób wdrożenie nowych technologii staje się dużo prostsze niż wcześniej.

najlepsze systemy PIM dla sklepu Magento 2

Poznaj 5 najlepszych systemów PIM dla Twojego sklepu Magento 2

Bardzo popularną platformą e-commerce jest Magento 2. Korzysta z niej aż ponad 130 000 sprzedawców detalicznych. W związku z tak dużym zainteresowaniem istnieje wielu dostawców oferujących programy do zarządzania informacją produktową. Poznaj je i wybierz najbardziej odpowiedni do swojej działalności.

1. Akeneo

To wysoce konfigurowalne oprogramowanie PIM typu open source. Umożliwia sprzedawcom zarządzanie w jednym miejscu wszystkimi treściami i danymi o produkcie. Umożliwia też ich eksportowanie ich do różnych kanałów. Co więcej, obsługuje również treści w wielu językach lub walutach i pozwala wybierać dane do eksportu, ich sposób oraz miejsce i czas eksportu. Pasuje do prawie każdego rodzaju działalności.  Oferuje integracje z: Magento 2, WooCommerce, Google Shopping, eBay, AliExpress, Salesforce Commerce Cloud, WordPress, BigCommerce I wieloma innymi.

Akeneo jest dostępne w trzech wersjach: w bezpłatnej Społeczności, Cloud oraz Enterprise, opartych na płatnej subskrypcji. Akeneo umożliwia importowanie danych z różnych plików Excel i CSV, łączenia się z systemami stron trzecich i z dostawcami, aby uzyskać pełny i przejrzysty widok wszystkich importowanych plików. Kupcy mogą więc łatwo połączyć swój sklep Magento 2 z oprogramowaniem Akeneo PIM, aby w szybki sposób eksportować i importować dużą ilość produktów.

2. InRiver

InRiver PIM pomaga wielokanałowemu prowadzeniu handlu B2C i B2B w obsłudze i dystrybucji odpowiednich treści produktów z centralnego miejsca do różnych kanałów sprzedaży. Także w wielu różnych językach.

Oprogramowanie InRiver oferuje Ci  jeden punkt kontroli, w którym z jednego pulpitu możesz zarządzać przychodzącymi i wychodzącymi informacjami o produkcie. Co więcej, InRiver zawiera aplikację Planner, dzięki której możesz planować i śledzić działania, kontrolować proces pracy i współpracować z zespołem sprzedaży bezpośrednio w systemie PIM.

Sprytne oprogramowanie InRiver  posiada także opcję zarządzania treściami marketingowymi. W tym ocenami i recenzjami klientów, komentarzami i zachowaniami potrzebnymi w innych obszarach działalności e-commerce. Aplikacje innych firm, takie jak np. Magecloud, zapewniają płynną integrację inRiver ze sklepem Magento 2.

InRiver doskonale sprawdza się zarówno w branży B2B, jak i w B2C. Umożliwia także integrację np. z: Amazon, Google Shopping, Magento 2, Shopify Plus, Salesforce Commerce I Cloud.

3. Pimcore

To gotowy od razu do użycia system PIM typu open source. Łączy wiele przydatnych funkcji, takich jak modelowanie danych, zarządzanie danymi i zarządzanie przepływem pracy. Dzięki Pimcore możesz płynnie zarządzać złożonymi informacjami o produktach i przesyłać je do wielu kanałów sprzedaży.

System Pimcore pozwala na scentralizowanie i ustrukturyzowanie wszystkich informacji marketingowych oraz technicznych dotyczących produktu, umożliwiając dostarczanie danych produktu we wszystkich punktach styku z klientem. Ponadto, Pimcore to jedyna skonsolidowana platforma cyfrowa typu open source obejmująca zarządzanie informacjami o produkcie (PIM), zarządzanie danymi głównymi (MDM), zarządzanie zasobami cyfrowymi (DAM) i sprzedaż onlie. Możesz łatwo zintegrować Pimcore z Magento 2, Shopify, Amazon, Google Shopping, eBay, Facebook I innymi. Pimcore pasuje do firmy o dowolnej wielkości I specjalizującej się w dowolnej branży.

4. Salsify

Jest opartą na chmurze platformą oprogramowania PIM, która w jednym miejscu gromadzi i przechowuje treści marketingowe, opisy produktów i dane logistyczne w wielu językach.

Salsify pozwala zarządzać atrybutami produktu i dostarczać zatwierdzone treści dla każdego kanału dystrybucji. Łatwo integruje się ze wszystkimi głównymi platformami ERP, DAM i platformami sprzedażowymi (Amazon, Magento 2, Shopify Plus, SAP, Oracle). Zewnętrzne złącze o nazwie Trellis zapewnia płynną integrację Salsify z Magento.

Za pomocą Salsify możesz scentralizować i przekształcić filmy, obrazy i inne pliki, które będą używane w różnych kanałach. Salsify obsługuje analizy wydajności treści i jest dostępny w pakietach o niestandardowych cenach w zależności od potrzeb biznesowych. Jako system PIM doskonale nadaje się dla dużych firm z przeprowadzaną dużą ilością zmian w danych.

5. Bluestone

Bluestone jest przyjaznym dla użytkownika oprogramowaniem PIM opartym na interfejsie API. Zarządza cyfrowymi obrazami i zawartością produktów oraz pomaga budować strukturę kategorii i podkategorii, które można eksportować i importować w różnych formatach, w tym CSV.

Jeśli chcesz połączyć sprzedaż omnichannel Bluestone PIM pomoże Ci poprawić jakość obsługi twoich klientów. Przyspieszy też wprowadzanie nowych produktów na rynek.

Rozszerzenie Bluestone PIM Magento 2 zapewnia łatwe i zautomatyzowane zarządzanie katalogiem produktów, obrazów, kategorii i atrybutów w Magento. Dzięki natychmiastowej synchronizacji za pomocą jednego kliknięcia Bluestone PIM Product Sync umożliwi automatyczny eksport danych do Magento 2. Oprócz Magento 2 łatwo integruje się m.in. z Amazon i Adobe InDesign. Pasuje do każdej branży i do różnej wielkości przedsiębiorstw.

Jak zintegrować system PIM z Magento 2?

Integracja PIM z platformą e-commerce Magento umożliwia zarządzanie informacjami o produkcie w interfejsie użytkownika za pośrednictwem witryny. Chcesz, przy użyciu rozszerzeń innych firm, zintegrować dowolny system PIM z platformą Magento 2? Jeśli tak, wykonaj poniższe kroki.

 1. Zaimportuj dane kategorii i produktu do systemu PIM.
 2. Przeprowadź test urządzenia Magento. Upewnij się, że te same pola bazy danych PIM istnieją w Magento.
 3. Utwórz kanał połączenia PIM i nadaj polom tę samą nazwę w systemie PIM i Magento.
 4. Zainstaluj rozszerzenie innej firmy.
 5. Z kilkoma produktami przeprowadź wstępne testy. Dzięki nim upewnisz się, czy wszystko działa poprawnie.
 6. Sprawdź, czy cała zawartość produktu jest odpowiednio zsynchronizowana. Szczególną uwagę zwróć na obrazy i atrybuty niestandardowe, które bywają najbardziej problematyczne.
 7. Jeśli wyniki są poprawne, dodaj resztę produktów, aż katalog będzie pełny.

Wiesz już, czy potrzebujesz systemu PIM w swojej firmie? Z pewnością jest to rozwiązanie, które ułatwia funkcjonowanie serwisu e-commerce. Korzystając z oprogramowania PIM zaoszczędzisz czas i rozpoczniesz dystrybucję wysokiej jakości informacji produktowych. Dzięki nim zwiększy się Twoja sprzedaż i liczba zadowolonych klientów. Pamiętaj tylko, aby dobrać jego rodzaj tak, aby najbardziej pasował do Twojego biznesu!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: