Jak działa Magento Page Builder

02.01.2020 Angelika Siczek
zbliżenie na ręce mężczyzny opierające się na biurku przy komputerze

Mamy dla Ciebie dobrą informację! W Magento Commerce pojawiły się aktualizacje. Page Builder to nowy sposób budowania i edycji treści, który przenosi kontrolę w ręce użytkownika. Opcja ta zapewnia właścicielom sklepów internetowych wolność w kreowaniu. Mogą stworzyć cokolwiek, co jest potrzebne, aby zachęcić klientów do częstszych zakupów w ich sklepie, bez ograniczeń narzuconych przez szablony. To duże ułatwienie, także dla wszystkich właścicieli, którym zależy na usprawnianiu UX w swoim sklepie.

Magento Page Builder

Czym jest system projektowy?

Główna strona i jej wygląd jest w pewnym sensie językiem, w jakim mówisz do swoich klientów. Dzięki Page Builderowi Twój zespół, niemający doświadczenia w IT, może stworzyć konsekwentny wygląd oraz odczucie strony, które będzie szło w parze ze stylem Twojej marki. Zapewnisz więc sobie prawdziwy wyróżnik.

Tworząc projekt strony, nie musisz już za każdym razem od nowa komponować szablonu. System projektowy to możliwość zawarta w Page Builder, która pozwala na stworzenie całego wzoru projektowego, według którego później tworzy się niezliczone podstrony. W jego skład wchodzą wytyczne brandingowe, całe biblioteki wzorów i stylów. Dzięki systemowi projektowemu cokolwiek dodasz do swojej strony, będzie wyglądać równie schludnie, jak strona główna oraz konsekwentnie w stosunku do całości.

Jak stworzyć system projektowy?

Najpierw należy zidentyfikować elementy, które powinny do niego należeć i określić, w jakim celu powinny się one w nim znaleźć. Niektóre z nich będą spójne na całej witrynie jak np. logo lub konkretne przyciski. Na etapie tworzenia projektu, można przemyśleć czy te wspólne elementy powinny mieć swoje warianty, wykorzystywane w zależności od potrzeb, i czemu mogłoby służyć posiadanie wariantów. Wszystko to w kontekście przydatności dla użytkownika. Pamiętaj, że tworzenie różnych wersji tego samego elementu może być doskonałym i silnym narzędziem w kwestii unikalności i atrakcyjności strony.

Dobrze przemyślany system projektowy musi zawierać style bazowe, takie jak typografia, dobór kolorów, układ szablonu, wielkość poszczególnych elementów oraz przestrzeń pomiędzy nimi. Najważniejsze podczas tworzenia takiego systemu jest spojrzenie na swoją stronę jak na zespół elementów, które składają się na pewną oczekiwaną przez Ciebie całość.

Jak implementować system projektowy?

Po tym, jak system projektowy będzie gotowy, deweloper frontendu implementuje je do Twojego Page Buildera. Najpierw doda style bazowe do głównej strony sklepu, a później dopasuje poszczególne elementy do zawartości Page Buildera. Każdy rodzaj zawartości zostanie wyedytowany pod konkretny elementy i wszystkie jego warianty. Deweloper zajmie się również rozszerzeniem zawartości i ich funkcji lub ich zmiany, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jak wygląda dodawanie treści od strony technicznej?

Bez systemu projektowego sprawa jest nieco skomplikowana. Po stronie właściciela sklepu kierownik ds. e-commerce lub sprzedawca internetowy, jest odpowiedzialny za panel admina. Dokonuje on codziennie aktualizacji treści na stronę. Po stronie deweloperów wymaga jest osoba zajmująca się frontendem, która pracuje bezpośrednio na kodzie Magento oraz e-commerce website designer odpowiedzialny za stronę wizualną oraz UX (User Experience).

Najpierw kierownik ds. e-commerce definiuje potrzebne funkcje i ich wymagania. Później, po akceptacji tych pomysłów, projektant tworzy makiety poglądowe w różnych wariantach. Następnie pracę przejmuje deweloper frontendu i transformuje te makiety na szablony w Magento, HTML-u i CSS-ie. Za każdym razem, kiedy sprzedawca pragnie stworzyć nową kampanię sprzedażową, musi on współpracować z deweloperami, którzy będą tłumaczyć jego pomysły na język programowania. Wszystkie te koncepcje funkcjonują później jako wersje robocze w Magento Admin. Dopiero wtedy kierownik e-commerce recenzuje zmiany i albo je zatwierdza, albo prosi o zmiany.

W kontekście gotowego systemu projektowego widać teraz jaka jest różnica w drodze od pomysłu do realizacji prostej zmiany treści lub wprowadzenia nowej strony produktu. Ile osób jest zaangażowanych w te powtarzalne i żmudne prace. System projektowy ułatwia cały proces i przekazuje władzę nad treścią w ręce osób najbardziej zaangażowanych w ich tworzenie, zdejmując z ramion deweloperów dużo pracy.

Jakie są zalety systemu projektowego?

Stworzenie pełnego systemu projektowego oznacza możliwość błyskawicznego wprowadzania zmian w zawartości strony. Sprzedawcy mogą kreować treść, podstrony i odnośniki według określonego schematu, nie martwiąc się przy o tym o to, że któryś z elementów nie będzie pasować do reszty. Umożliwia to tworzenie kart na stronie głównej, które promują konkretny produkt, wraz z obrazem lub zawartością wideo. Kiedy pojawi się nowy produkt, wystarczy edytować taką kartę. Zespół zajmujący się sprzedażą może skorzystać z Page Buildera i w łatwy sposób stworzyć np. odnośnik do nowej linii produktów, korzystając z gotowych elementów w interfejsie, w którym wystarczy przenieść konkretny element na szablon. To nie tylko proste rozwiązanie. Efekt jest schludny i konsekwentny z całością strony. Odciąża to również deweloperów, którzy zamiast zajmować się żmudnymi aktualizacjami obrazów i treści tekstowej, mogą dopracować funkcje techniczne Twojego sklepu.

Page Builder to narzędzie drastycznie zmieniające tworzenie zawartości dla witryny e-commerce. Nie tylko przekazuje władzę i wolność w edycji treści na własnej stronie właścicielowi sklepu, ale również skraca czas takich zmian do minimum. Nigdy więcej nie musisz martwić się, że wprowadzenie kampanii sprzedażowej na ostatnią chwilę będzie uzależnione od deweloperów. Dzięki systemowi projektowemu stworzysz każdy element samemu i w określonej, pasującej do całej Twojej marki konwencji. Spójność wizualna i zakres edycji w rękach sprzedawców nigdy nie były tak blisko!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: