Jak właściwie przeprowadzić migrację do Magento 2

29.09.2020 Angelika Siczek
przeprowadzanie migracji do Magento 2

Skrócony opis procesu migracji Magento 2 – trzy etapy

Proces aktualizacji Magento 1 do Magento 2 obejmuje trzy główne etapy: przed migracją, migrację i po migracji.

Etap 1: przed migracją
Na początku przeprowadzamy przegląd danych i zawartości strony WWW, aby dowiedzieć się, ile pracy należy wykonać. Następnie przygotowujemy specyfikację projektową, tworzymy jego zarys wraz z głównymi etapami i terminami realizacji dla każdej fazy projektu.

Etap 2: migracja
Migracja rozpoczyna się od skonfigurowania środowiska testowego, czyli przez przeniesienie Magento 2 na nowy serwer. Kolejno zajmujemy się motywami, rozszerzeniami, wtyczkami, danymi i zawartością, którą przenosimy z Magneto 1 do Magento 2.

Etap 3: po migracji
Przeprowadzamy synchronizację historii zamówień i danych klientów celem płynnego przejścia z Magento 1 do Magento 2.

Ważne:
Pamiętaj, że proces migracji może być czasochłonny i trwać od 3 do 6 miesięcy w zależności od poziomu złożoności Twojego sklepu. Okres ten może też wydłużyć się, jeśli po drodze pojawią się komplikacje.

Zanim rozpoczniesz proces migracji danych z poprzedniej wersji Magento do Magento 2, pamiętaj, że nie jest to proces prosty jak przeciąganie i upuszczanie folderów. Migracja danych to kluczowy etap w procesie transferu. Aby go wykonać, musisz posiadać wystarczającą wiedzę techniczną oraz duże doświadczenie. Tylko ono pomoże Ci w szybkim reagowaniu na możliwość utraty zasobów baz danych, w szczególności danych klientów i danych o produktach. Co więcej, tylko faktyczna wiedza pozwoli Ci na niepopełnienie błędów i chociażby świadomość tego, że zawartość Twojego bloga, meta opisy i zamówienia klientów powinny być przenoszone nierozłącznie.

Co jest najważniejsze? Abyś na wstępie uświadomił sobie, że nie można skopiować danych z Magento 1 i po prostu wkleić ich do Magento 2. Nowa platforma powinna być przygotowana do przeniesienia wszystkich Twoich niestandardowych danych. Z kolei do przenoszenia ustawień i danych zbiorczych stosuje się kombinację niestandardowych skryptów migracji, oficjalnego narzędzia do migracji danych Magento, a czasami także migracji ręcznej. Po raz kolejny podkreślamy więc – bez doświadczenia nie jesteś w stanie zrobić tego samodzielnie.

Messy code i shoddy data, czyli co to oznacza dla prawidłowej migracji?

Podczas etapu migracji można napotkać problemy związane ze strukturą danych. Na przykład, jeśli podstawowy kod Magento 1 zawiera błędy lub jest nieprawidłowo skonfigurowany, standardowe narzędzie do migracji danych oraz dostępne skrypty nie będą działać. Niestety okazuje się, że tego typu błędy zdarzają się w strukturach kodu dość często. Bywają przypadki, w których przed rozpoczęciem migracji należy od nowa zainstalować Magento 1, aby poprawnie ustrukturyzować dane przed rozpoczęciem Migracji do Magento 2.

Sposobem na uniknięcie tego typu problemy jest przeprowadzenie audytu strony internetowej. Podczas niego przegląda się kod i wyłapuje błędy powstałe w poprzedniej fazie rozwoju platformy. Po ich znalezieniu i naprawieniu określa się, czy wymagane są niestandardowe skrypty migracji, czy też lepiej zacząć od reinstalacji Magento.

SEO a migracja platformy Magento

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek (SEO) może polepszyć lub zrujnować Twoją działalność e-commerce. Magento 2 wprowadziło więc wiele ulepszeń do działań SEO. Należą do nich funkcje Auto-Generation and Schema.org. Pierwsza z nich ma na celu ustalenie szablonów dla metadanych produktów. Druga natomiast pomaga w poprawieniu pozycji Twojej strony w wyszukiwarce.

Problemy z widocznością w wyszukiwarce mają negatywny wpływ na ranking SERP, czyli wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w ogóle. Z kolei działania pozycjonerskie mogą Cię sporo kosztować. Należy więc bardzo uważać, bo jeśli w nieprawidłowy sposób przeprowadzisz migrację, możesz narazić się na następujące problemy:

 • uszkodzenie adresów URL, które staną się nieczytelne dla wyszukiwarki,
 • utracenie stron,
 • zduplikowanie treści,
 • niedziałające przekierowania.

Jeśli którykolwiek z powyższych problemów wystąpi, wpłynie to negatywnie na Twoją strategię marketingową, a przywrócenie wysokiej pozycji w Google może okazać się naprawdę trudne.

Pamiętaj, że narzędzia Google (Search Console, Analytics), z których korzystają webmasterzy i specjaliści od marketingu mogą pomóc w prowadzeniu działań SEO i w utrzymaniu wysokich pozycji w rankingu. Dzięki nim znajdziesz wszystkie istniejące strony zawierające błąd 404. Naprawisz je, stosując przekierowania 301, formatując wszystkie linki wewnętrzne w oparciu o reguły Magento 2 i sortując canonical URL, aby uniknąć powielania treści.

Jak stosować przedłużenia w środowisku Magento 2?

Rdzeń, jakim jest podstawowa platforma Magento, ma szeroką gamę rozszerzeń, które są dostępne w Magento Marketplace. Dzięki nim użytkownik zyskuje nowe funkcje i narzędzia umożliwiające prowadzenie działań marketingowych, dokonywania płatności, sprawną obsługę klienta, różne opcje wysyłki itp.

Należy pamiętać, że rozszerzenia działające wspólnie z Magento 1 nie mogą być kopiowane podczas procesu migracji. Nie zadziałają one w ten sposób razem z Magento 2. Wszystkie rozszerzenia, z których do tej pory korzystasz, musisz wymienić na te kompatybilne z nową wersją platformy.

Na szczęście okazuje się, że większość typów rozszerzeń Magento 1 została stworzona dla Magento 2. Dzięki temu migracja ustawień i danych nie jest dosyć łatwa. Ponadto wielu sprzedawców może teraz korzystać z podstawowych funkcji Magento 2, które w Magento 1 były możliwe do dodana tylko poprzez niestandardowe programowanie lub specjalną intencję rozszerzeń Magento 1. Warto również podkreślić, że cały proces instalowania rozszerzeń i aktualizacja funkcji stał się dużo prostszy za sprawą nowych technologii, takich jak HTML5, CSS3 i Require.js, które są zintegrowane z Magento 2.

Jakie dodatkowe korzyści przynosi migracja?

To przede wszystkim doskonały moment na usuwanie wszelkiego rodzaju braków projektowych i naprawianie błędów. Podczas niej możesz odświeżyć swój projekt i dokładnie przeanalizować doświadczenia, które oferujesz swoim klientom. Podobnie, jak rozszerzenia, szablony Magento 1 nie są kompatybilne z Magento 2. Dzieje się tak, ponieważ nowsza wersja platformy wykorzystuje nowoczesną architekturę i ma inne wymagania dotyczące front-endu oraz back-endu. Nie można więc przekonwertować kodu wbudowanego w motyw Magento 1. Aby zainstalować nowy motyw do swojej platformy, musisz skorzystać z doświadczenia programisty front-endowego, który pobierze szablon z Magento Marketplace lub stworzy niestandardowy motyw od podstaw. Z tego powodu migracja to dobry moment na przeanalizowanie dotychczasowych doświadczeń klienta i na ewentualne stworzenie nowego, unikalnego motywu sklepu, który będzie jeszcze bardziej przyjazny dla Twoich klientów. Pamiętaj również, aby w tym miejscu wziąć pod uwagę wszystkich mobilnych odbiorców Twojego sklepu i zaprojektować rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

mężczyzna przy laptopie oczekujący na migrację do Magento 2

Ile trwa migracja Magento 2?

Ponieważ migracja z Magento 1 do Magento 2 jest poważną aktualizacją, proces może trwać naprawdę przez długi czas. Etapy takie, jak przygotowywanie planu, wdrażanie rozszerzeń, przesyłanie danych, niestandardowe projektowanie i przeprojektowanie mogą zająć zróżnicowaną ilość czasu w zależności od istniejących wymagań i samego sposobu implementacji. Należy więc przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość.

Poniżej prezentujemy przykładowy podział każdej fazy migracji i szacowany czas jej trwania.

 1. Przygotowanie planu migracji – ok. 3 tygodnie.
 2. Przygotowanie środowiska testowego – 1-2 dni.
 3. Wdrażanie rozszerzeń i niestandardowy rozwój  – 3 tygodnie.
 4. Migracja danych –1-2 dni.
 5. Tworzenie projektu dla Magento 2 – 2-4 tygodnie.
 6. Dodatkowa synchronizacja bazy danych – 1-2 dni.
 7. Uruchomienie sklepu Magento 2 na serwerze live – ok. 1 tydzień.

Mimo że książkowo aktualizacja Magento 1 do Magento 2 zajmuje trzy miesiące, okres ten może się wydłużyć. Wszystko zależy od złożoności Twojego sklepu i pierwotnej implementacji platformy. Dlatego, zanim rozpoczniesz cały proces, przeprowadź audyt swojego sklepu i wyłoń słabe punkty kodu, bezpieczeństwa i wydajności Twojej witryny. Dzięki temu otrzymasz jasny obraz terminów procesu migracji. Pamiętaj, że każda występująca w nim faza jest równie istotna i powinna zostać prawidłowo wykonana, aby zagwarantować płynne uruchomienie zaktualizowanej platformy.

Brak efektów bez „definicji skończenia”

Co to jest definicja skończenia? To angielski termin Definition of Done, w skrócie DoD, który opisuje z góry określony zestaw wymagań koniecznych do spełnienia, by stwierdzić pomyślne zakończenie migracji i powstanie produktu końcowego – w tym przypadku platformy Magento 2. Bez przejrzystego harmonogramu i tego, co oznacza DoD, cały projekt może się opóźnić. Deweloperzy Magento powinni zachowywać zgodność z DoD, gwarantując, że wszystkie zadania spełniają kryteria wydania. Szczególnie w kwestii pisania czystego kodu wraz z testami jednostkowymi. Aby pomyślnie przeprowadzić projekt, zespół deweloperski musi otrzymać od właściciela platformy wszystkie szczegóły dotyczące wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych, a także mieć pewność, że każda osoba pracująca przy projekcie jest odpowiedzialna za przestrzeganie DoD.

Migracja – podsumowanie

Jeśli chcesz, by cały proces migracji Magento 2 był płynny i bezproblemowy, zleć go certyfikowanej firmie deweloperskiej Magento. Tylko kompetentna agencja będzie w stanie przeprowadzić migrację bez zbędnych przestojów i utraty danych, dzięki czemu Twój sklep będzie działał bez żadnych przerw czy przeszkód. To bardzo ważne dla prowadzenia biznesu, w którym nigdy nie można pozwolić sobie na przestój i niesprawną obsługę klienta.

Migracja z Magento 1 do Magento 2 wkrótce stanie się obowiązkowym zabiegiem, bez którego nie będziesz mógł sprawnie prowadzić sklepu. Nowe rozwiązania związane z nowoczesnymi funkcjami dotyczącymi np. płatności, z wyższą wydajnością, czy ze zwiększonym bezpieczeństwem są elementem, w który z pewnością warto zainwestować.

Skontaktuj się z nami i wybierz sprawdzone rozwiązania dla Twojego biznesu!

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: