Mapa rozwoju Magento

13.02.2020 Angelika Siczek
biznesmeni pracujący nad obliczeniami

Oficjalna mapa rozwoju Magento nie istnieje. Jeśli jednak zebrać wszystkie informacje, jakie są w sieci na temat nowej aktualizacji, powstaje pokaźna lista ciekawych funkcji, które mogą pojawić się w wersji Magento 2.4. Zebrane informacje pochodzą z zapowiedzi od samego teamu Magento lub z godnych zaufania źródeł i stanowią dowód popularności tej platformy oraz szybkości jej rozwoju. Opisane zmiany pojawią się w formie aktualizacji na przestrzeni najbliższych kilku lat w Magento 2 i będą dotyczyć mniejszych funkcji, ale również poważnych zmian w platformie.

Mapa rozwoju Magento

Oficjalny Backlog

Oficjalny backlog daje lepsze zrozumienie obecnej wersji Magento 2 i jej potencjału zmian na nowe wersje w przyszłości. W backlogu zawarte są informacje na temat elementów, które będą aktualizowane. Zawiera on między innymi: B2B 2.0, rozwój funkcji wyszukiwania prostego i zaawansowanego, integracje z produktami Adobe, modułowość, Płatność Magento, podgląd wprowadzonych zmian, personalizacja, rekomendacje produktów, zaawansowane promocje oraz UX admina.

Nie do końca jasne jest, co stanowi priorytet. Jednak spodziewać się można, że zmiany wprowadzone przez Magento ułatwią pracę sprzedawców, marketerów i deweloperów.

Magento 2 GraphQL

GraphQL to język formułowania zapytań implementowany jako alternatywa dla RESTa i SOAPa web API dla frontendu Magento 2. Wykorzystuje on w pełni potencjał Magento 2 PWA Studio. Można przeglądać w nim status projektu, jak również sprawdzać aktualizacje dla Magento w backlogu GraphQL.

Import asynchroniczny

Kolejną funkcją wartą uwagi na mapie rozwoju Magento jest import asynchroniczny. W tej chwili funkcjonalność import/export jest na poziomie podstawowym, w szczególności w porównaniu do rozszerzeń od deweloperów zewnętrznych. Funkcjonalność ta nie może utrzymać się poziomie podstawowym za długo, a import asynchroniczny jest na to dowodem.

Koncepcja polega na podmianie całego modułu odpowiedzialnego za import na nową implementację, która pozwoli użytkownikowi na asynchroniczny import danych. Proces wygląda następująco: użytkownik wrzuca plik jakiekolwiek formatu, rozszerzenie odbiera ten plik, weryfikuje go, a następnie zwraca w postaci pliku UUID. Następnie plik ten wykorzystywany jest do importu danych z parametrami klientów, później moduł przeprowadza analizę pliku, dzieli je na pojedyncze wiadomości i wysyła do asynchronicznego API. Administrator Magento 2 może zażądać status importu lub ponownie wrzucić pliki, których poprzedni upload się nie powiódł.

Integracje z Adobe

Coraz więcej integracji produktów Adobe i Magento 2 pojawi się w najbliższych modernizacjach. Dlatego warto wiedzieć co może znajdować się w kolejnych aktualizacjach.

Adobe Commerce Cloud zapowiedziało wytrzymałą i bardzo elastyczną infrastrukturę, która udostępni sprzedawcom ciągłe integracje umożliwiające szybkie iteracje bazy kodu. Oznacza to, że wszyscy właściciele sklepów e-commerce, dużych i małych, będą mogli szybko i sprawnie wprowadzać zmiany, co zwiększy wygodę prowadzenia biznesu i jego jakość. Zmiany te mogą pojawiać się nawet kilka razy dziennie i nie przeszkodzi to w normalnym funkcjonowaniu sklepu. To jednak nie wszystkie aktualizacje poprawiające jakość pracy w sklepie internetowych na platformie Magento 2.

Integracja z bazą darmowych zdjęć

Dzięki nowej aktualizacji w Magento 2 z Adobe Stock Integration (baza darmowych do użytku obrazów), możliwe będzie sprawne przeszukiwanie bazy zdjęć z poziomu admina w PageBuilderze lub WYSIWYG. Dzięki tej implementacji administratorzy Magento 2 będą mogli przeglądać i testować obrazy w swoim sklepie w sposób bardziej wydajny.

Możliwość dostępu do darmowych zdjęć z poziomu galerii mediów w celu wyszukania pożądanego obrazu lub nawet przetestowania go na własnej stronie jest kusząca. Nie trzeba już opuszczać sekcji admina tylko po to, by dodać jeden element graficzny. Ta aktualizacja zaoszczędzi dużo czasu i wysiłku osobom odpowiedzialnym za wygląd strony sklepu. Co więcej, odpowiedniej wielkości obraz może być licencjonowany prosto z Adobe, bez dodatkowych formalności. Obrazy ze znakiem wodnym zostaną zastąpione czystymi obrazami w wysokiej rozdzielczości w przechowalni mediów i na przestrzeni całego system zarządzania zawartością (CMS system).

Framework Adobe Commerce Integration (CIF)

Framework Adobe Commerce Integration to oficjalny wzór do integracji rozmaitych produktów dla Magento 2 i Experience Cloud. Adobe sugeruje ten sposób rozwoju platformy sprzedażowej, ponieważ pozwala on integrować wiele różnych platform sprzedażowych z produktami Adobe. Zaprojektowano to rozwiązanie z myślą o klientach Adobe, aby ułatwić i spersonalizować zakupy na przestrzeni wielu kanałów.

Adobe Experience Platform

Istnieje już wiele narzędzi umożliwiających łączenie Magento z Adobe Experience Platforms. Niektóre z nich powstały z rąk samych użytkowników. Jedno z nich jest oparte na Launch od Adobe. Łącznik zwykle umożliwia integracje z takimi funkcjami jak Adobe Analytics i Adobe Target. Daje to doskonały wgląd użytkownikom w funkcjonalność swojego własnego sklepu i zachowań ich klientów. Dzięki temu stworzyć można spersonalizowany UX i lepiej dopasować obsługę do potrzeb rynku. Celem jest doprowadzić do uproszczenia całej integracji do tego stopnia, aby zajmowała tylko kilka kliknięć. Adobe Experience Platform wprowadzi ogromne ułatwienie w pracy nie tylko użytkowników, ale również deweloperów.

Mapa rozwoju Magento 2 PWA

PWA to wiodąca technologia dla rozwoju Magento 2 w kierunku rynku e-commerce w najbliższej przyszłości. Z perspektywy mapy rozwoju w kontekście Progressive Web Apps planowanych jest kilka innowacji, które zwracają uwagę.

Przede wszystkim będzie rozbudowa bibliotek o Peregrine Hooks i Venia w formie refaktoryzacji w modułach. Dla deweloperów następujące cechy są istotne: wsparcie GraphQL’a, Extensibility Discovery ze wsparciem Marketplace oraz rozwój ustawień.

Biblioteka Peregrine Hooks, opartej na budowie modularnej, zaplanowane są następujące zmiany: szczegóły produktu, nawigacja, szczegóły kategorii, koszyk, galeria, wyszukiwania według cech produktu, płatności i metody wysyłki. Natomiast moduł Venia zawiera nowe powiadomienia typu Toast i filtry kategorii.

Pojawią się również dodatki związane z ulepszeniem zakupów, integracje Page Buildera z Adobe Experience Magnagerem i nowe szaty graficzne dla struktury B2B. Magento B2B wykorzysta technologie PWA, aby rozbudować jego możliwości. W tym celu zostaną użyte komponenty Peregrine.

Mapa rozwoju Magento 2 MSI

Multi-Source Inventory, w wolnym tłumaczeniu — asortyment z wieloma magazynami, to koncepcja umożliwiająca korzystanie z wielu punktów lokalizacyjnych w ujednoliconej sprzedaży. Ma to za zadanie ułatwić życie sprzedawców. To ważne narzędzie eliminuje udział osób trzecich i ich rozszerzeń w konglomeracji wielu magazynów w jeden asortyment i jego aktualizowany na bieżąco stan. Wszystko to za sprawą projektu w typie otwartego oprogramowania w platformie Magento.

Dzięki niemu nie trzeba korzystać z Inventory Stock Index, aby monitorować stany magazynowe. Braki lub błędy sprawdzać można za pomocą generowania klas rozbudowanych atrybutów. Powolny asortyment zapisywać można w Web API. Rozszerzenie to umożliwia również nadanie unikalnych nazw każdemu produktowi. Zaznaczanie wszystkich produktów do tej pory nie działało w siatce produktów. Istnieje możliwość edycji ilości asortymentu, gdy zamówienie się nie powiodło. Aktualizacja poprawia również czyszczenie rezerwacji oraz wyświetlanie „braku produktu” w przypadku niskich stanów.

Oprócz tego Magento 2 dla MSI posiada nowe funkcje i integracje dla B2B, PWA, GraphQL API, API i usunięcie wielu błędów.

Inne aktualizacje dla Magento 2

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w Magento 2, Adobe zdecydowało się zapewnić platformie dostęp do automatycznej aktualizacji i instalacji funkcji związanych z bezpieczeństwem. Auto-patcher zdejmie ten obowiązek z ramion dewelopera i właściciela strony oraz upewni się, że infrastruktura bezpieczeństwa jest aktualna i w pełni funkcjonalna.

Pojawi się również framework mający za zadania funkcjonalne testowanie platformy. Poprawi się również jakość kodowania.

Wpływ społeczności

Wpływ społeczności na kształt i siłę Magento 2 jest ogromny i wciąż rosnący. I jako deweloper, również masz szansę pomóc ulepszyć tę platformę. Możesz wziąć udział w spotkaniach i dyskusjach Architectural Discussion Meeting w każdą środę po południu, aby mieć wpływ na kształt platformy, przy której pracujesz.

Spotkania te zaprojektowane są w sposób, aby każdy miał wpływ na architekturę Magento 2. Istnieje możliwość przedyskutowania budowany platformy z samymi jej architektami oraz resztą społeczności. Nikt nie gwarantuje, że zaproponowane zmiany zostaną natychmiast wprowadzone. Jednak przedstawienie własnej wizji ma wpływ na wygląd Magento oraz wstęp do procesu aktualizowania jej obecnej wersji.

Mapa rozwoju Magento 2 na rok 2018

Wersja Magento 2.3 została opublikowana w wersji beta. W mapie rozwoju Magento 2.3 opisane zostały nowe funkcje.

Page Builder jest teraz przyjaźniejszy biznesom w wersji Enterprise. W skład zmian wchodzi pojawienie się Bluefoot CMS. Pojawi się kanał sprzedaży przez sklep Amazonu. Progressive Web Apps otrzyma zastrzyk osiągów dzięki PWA Developer Studio. Nowym Web API będzie GraphQL, który jest bardzo elastyczny i szybki w porównaniu do ówczesnego API. Jednak jego pojawienie wynika głównie z adaptacji modelu PWA. Funkcje Multi-Source Inventory staną się częścią Magento 2.3, jednak jego funkcjonalność będzie ograniczona w porównaniu do istniejących rozszerzeń zewnętrznych. Nastąpi drastyczna poprawa Declarative DB schema i Asynchroniczne Web API ma mocno poprawić sposób pracy z Magento, jego aktualizacje i konfigurowanie. Kolejka wiadomości stanie się częścią wersji z otwartym oprogramowaniem, podobnie wyszukiwanie Elasticsearch. Wsparcie dla PHP w wersji 7.2 zmieni się drastycznie – w Magento 2.3 mcrypt zostanie zastąpiony libsodium w najbliższej łatce. Usunięte zostaną zależności frameworka Zend. Istnieje również pogłoska, że paczka Composer zostanie usunięta z composer.json. Edytor WYSIWYG zostanie ulepszony. Dla partnerów uruchomione zostaną programy dające wczesny dostęp. Zarządzane możliwościami ACL’a zostanie wprowadzone. Magento 2.3 będzie również wspierać podwójną weryfikację oraz reCaptcha, więc nie będą potrzebne Googlowskie moduły zewnętrzne.

Pogłoski i fakty

Magento posiada już technologię BlueFoot. To wygodny system zarządzania treścią i Page Builder będzie zawierać go jako moduł. Na oficjalnej stronie BlueFoot’a zamieszczone zostały informacje na temat wygodnych narzędzi do zarządzania wszystkim — od produktów do blogów. Można więc założyć, że Magento 2.3 otrzyma moduł z blogiem w wersji podstawowej.

Integracja Klarna to kolejna ważna funkcja Magento 2.3. Dodaje ona zaawansowane formy płatności. Umożliwia ona rozłożenie płatności w czasie, na przykład płatność trzydzieści dni po zakupie lub płatność natychmiast bez żadnych dodatkowych informacji prócz adresu. To rozwiązanie sposobu płatności i jej dostawca to usługa zaufana, z której skorzystało już 45 milionów klientów.

Poprawa API to kolejne ulepszenie Magento 2.3. Deweloperzy otwarcie dyskutowali na temat ORM/Query API, ale na razie jest zbyt wcześnie, aby podać konkretne informacje dotyczące tej aktualizacji.

Magento 2.4

Wygląda na to, że pogłoski dotyczące aktualizacji wersji 2.4 pojawią się już w 2.3. Jeśli jednak chodzi o 2.4, zapowiedziano kilka nowych funkcji. Pojawi się zaawansowane raportowanie, poprawiony system zarządzania treścią oraz rozszerzone API. Brakuje jednak jakichkolwiek szczegółów na temat, ponieważ zapowiedzi te pochodzą z krótkich tweetów od deweloperów Magento.

Poprzednie fakty i pogłoski

Zaawansowane raportowanie jest w planach dla wersji 2.4. Mimo to wiemy, że zostanie ono aktualizowane już w wersji 2.2. Wygląda na to, że zespół Magento obrał to za priorytet, bo zagadnieniem tym zajmą się już w kilku najbliższych aktualizacjach. Teraz, jeszcze zanim ukażą się łatki, rozwiązania zaoferowane przez deweloperów zewnętrznych są lepsze od oryginalnych. W końcu więc Adobe będzie starało się zamknąć tę lukę. Jednak efekt może być odwrotny do zamierzonego – bardziej zmotywuje to zewnętrznych twórców do poprawienia swoich rozszerzeń.

Inne przewidywane zmiany w Magento 2.4 zawierają między innymi planowanie i wczesną reakcję nowego zespołu supportu, co powinno prowadzić do mniejszej ilości błędów i lepszego User Experience. Do zmian należy również framework umożliwiający renderowanie frontendu od strony przeglądarki. Natywne PWA to kolejny element tej aktualizacji. Pojawi się pełny GraphQL, prowadzący do lepszego opisywania danych w API Magento, co z kolei ma wpływ na ewolucję API w czasie i wzmacnianie narzędzi deweloperskich. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie wewnętrznego użycia API na poziomie 100%. Zapowiada się również, że większa kontrola i zarządzanie rozszerzeniami przypadnie sprzedawcom.

Mapa rozwoju Magento 2 na rok 2017

Magento 2.2 wprowadzi wiele nowych funkcji dla B2B. Jednak większość z nich jest już dostępna pośród narzędzi od deweloperów zewnętrznych. Teraz staną się one częścią wersji 2.2 i zaczną funkcjonować oficjalnie na platformie Magento. To już druga próba zorientowania platformy dla klientów B2B. Wcześniej funkcje te były dostępne dla Magento B2B Commerce Cloud tylko w wersji Enterprise.

W wersji 2.2 pojawią się również inne udogodnienia. Zapytania ofertowe będą wprowadzone w tej wersji Magento. Klienci otrzymają możliwość wysyłania swoich propozycji cenowych prosto z koszyka zakupowego. Oferty te trafią do nowego backendu i kont użytkowników. Szybkie zakupy to kolejna świeża funkcja. Umożliwione zostaną dzięki składaniu zamówień  przez wpisywanie jednostek magazynowych lub bezpośrednio przez wrzucanie arkusza w pliku CSV. Oprócz tego konta użytkowników będą mogły otrzymywać swoje poziomy. Wewnątrz danej firmy wielu pracowników może korzystać z konta do zakupów. Teraz każdemu z nich przypisana może być konkretna rola. Dla poszczególnych kont będzie można również określić limit płatności lub nadać konkretną sumę kredytu do wydania dla danego klienta. Katalog otrzyma możliwość personalizacji. Konkretny klient będzie mógł otrzymać indywidualne ceny i dostępne produkty w osobnym katalogu. Zaawansowane raportowanie to duża zmiana w wersji 2.2. Poprawione metody wysyłki – będą zautomatyzowane i wydajne. Poprawione API ujawni się w lepszej integracji systemów ERP i szybkiej synchronizacji z innymi platformami. Społeczność Magento otrzyma nowe funkcje, ale brakuje jakichkolwiek szczegółów na ten temat. Magento 2.2 w wersji Enterprise otrzyma sporo nowych funkcji B2B.

W Magento 2.2.x pojawi się rozszerzenie w formie bundle’a oraz wiele aktualizacji dotyczących bezpieczeństwa.

Magento 2.2 jest zorientowane całkowicie na B2B. Dodaje wiele ważnych funkcji dla działania platformy, jak również poprawia szczegóły. To duży krok w kierunku klientów biznesowych i z pewnością zostanie ciepło przyjęty przez użytkowników Magento.

Mapy rozwoju na lata poprzednie dla Magento 2

Dla porównania warto zapoznać się z rozszerzeniami i poprawkami wprowadzonymi wcześniej. Są one zwiastunem tendencji, jakie prognozować można na przyszłość w zespole pracującym nad produktem Magento.

Magento B2B

Magento Enterprise B2B planowany był na przełom 2016 i 2017 roku, ale pojawił się w pierwszej połowie 2017 roku. Był dużym krokiem naprzód w kwestii B2B i obsługi klientów biznesowych, ale miał jedną dużą wadę – dostępny był tylko i wyłącznie w wersji Enterprise. To stanowiło duży problem dla wielu użytkowników, ale istniały rozwiązania zewnętrzne umożliwiające korzystanie z tych samych funkcji w wersji Community.

Magento 2.1

Magento w wersji 2.1 pojawiło się w czerwcu roku 2016. Największą zmianą było przejęcie kilku funkcji z Enterprise Edition przez wersje niższe. W wersji Enterprise pojawiły się natomiast nowe funkcjonalności, takie jak podgląd zmian, integracja Elasticsearch i wprowadzenie produktu Enterprise Cloud Edition. Poprawiono PCI i panel admina. Poprawiono płatność przez PayPal, wprowadzono Hosted Fields firmy Braintree (płatność kartą obsługiwana przez JavaScript SDK) oraz poprawiono interfejs zarządzania.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: